• .

Drogi Rodzicu!

Prawidłowy rozwój mowy jest podstawą do kształtowania i rozwoju osobowości dziecka. Dzięki rozumieniu poznaje ono otaczający je świat, a dzięki umiejętności mówienia potrafi wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia, uczucia oraz przeżycia. Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką w pierwszych latach życia zdobywa dziecko. Trwa on wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie, jednakże przed rozpoczęciem nauki w klasie pierwszej rozwój mowy dziecka powinien być zakończony, inaczej dziecko może napotkać na trudności w nauce czytania i pisania, a tym samym narażone jest na osiąganie niepowodzeń szkolnych.

Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy/wad wymowy należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.

Jeśli COŚ Państwa niepokoi w rozwoju mowy Waszego dziecka lub jeśli dziecko w wieku 2 lat nie mówi lub mówi w sposób nieprawidłowy, czyli:

• zamienia głoski;
          • opuszcza głoski na początku i końcu wyrazu;
          • zmienia znaczenie wyrazu;
          • mowa dziecka jest cicha, niewyraźna;
          • występują u dziecka wady narządów artykulacyjnych (np. zbyt krótkie wędzidełko, wady zgryzu).

wówczas nie należy lekceważyć tych zjawisk, tylko możliwie szybko zgłosić się do logopedy!!!

Terapię logopedyczną w Szkole Podstawowej im. Jan Pawła II
          prowadzi Monika Smodis
           neurologopeda i oligofrenopedagog z wieloletnim stażem.

Zajęcia logopedyczne prowadzone są w bardzo dobrze wyposażonej sali. Posiadamy wiele pomocy dydaktycznych, niezbędnych do prowadzenia specjalistycznych działań terapeutycznych. Sala wyposażona jest w sprzęt multimedialny, dzięki któremu terapia logopedyczna staje się dla dzieci świetną zabawą.

Serdecznie zapraszam do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was Rodziców.

GODZINY PRACY LOGOPEDY

15:30- 16:00

8:55- 13:25

ARTYKUŁY I PORADY DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

1. Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

1. Jesienna gimnastyka buzi i języka

Oto propozycja krótkiej gry logopedycznej usprawniającej pracę narządów artykulacyjnych.