• Metalowe inspiracje

• Uczniowie klasy I i II odwiedzili Lokalne Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje". W czasie pobytu wzięli udział w zajęciach w pracowni Lego. Odwiedzili również pracownię chemiczną, z symulatorami samochodów wyścigowych i z symulatorem lotu. Było ciekawie.

• Zbieramy narzędzia

• Jeżeli masz nieużywane narzędzia to chętnie je przyjmiemy. Szkolne Koło Caritas zbiera narzędzia dla Centrum Charytatywno-Opiekuńczego w Wałczu. Zostanie utworzony warsztat dla wolontariuszy.

• Dzień Dobrych Uczynków

• 19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Samorząd Uczniowski zachęca do czynienia DOBRYCH UCZYNKÓW na rzecz ludzi, zwierząt, środowiska.

• Sowy

• W ramach projektu ekologicznego Caritas Laudato si „Słuchaj i podziwiaj - pochwała stworzenia” klasa IV mogła uczestniczyć w nocy sów w pięknym otoczeniu jeziora Bytyń oraz Rezerwatu Przyrody „ Wielki Bytyń” w Nakielnie. Opiekun sów Pan Dawid Lech Karasiewicz (Karaś-sowy) w bardzo ciekawy sposób przedstawił życie tych ptaków. Mogliśmy poznać sowę płomykówkę Pusię oraz puchacza Lucka. Oczywiście nasze spotkanie nie mogło odbyć się bez ogniska i pieczonej kiełbaski.

• Rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

• 101 rocznica urodzin Patrona szkoły Jana Pawła II. Urodzony 18 maja 1920 roku, zmarły 2 kwietnia 2005, polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał

w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

• Wracamy do szkoły

• Od poniedziałku ponownie zobaczymy się w szkole z uczniami klas 4-8. Przez dwa tygodnie hybrydowo, a od 31 maja - jak dawniej. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak długiej przerwy w nauczaniu stacjonarnym. Z pewnością jesteście ciekawi, jak to będzie, jak się zmieniliście i jak nauczyciele będą prowadzili lekcje. Zapewniamy Was, że najważniejsze jest teraz, abyście byli zdrowi i mogli spędzić z rówieśnikami kilka tygodni. Czekamy na Was bez jedynek, bez sprawdzianów i bez stresu.

• Sowy w szkole

• Do naszej szkoły przybył wyjątkowy gość - sowa płomykówka Pusia. W ramach projektu ekologicznego Caritas Laudato si „Słuchaj i podziwiaj - pochwała stworzenia”. Opiekun sów Pan Dawid Karasiewicz przeprowadził lekcję żywej przyrody. Uczniowie byli zachwyceni spotkaniem z sową Pusią. Ogromne podziękowania za fantastyczny pokaz i miłą atmosferę dla Karaś-sowy. Pozdrawiamy sowy

• Środki transportu

• Uczniowie z klasy III zorganizowali wystawę o środkach transportu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodszych klas. O transporcie lądowym, powietrznym i wodnym z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał Kuba, Adrian i Wojtek.

• Kiermasz książek

• Zakończyliśmy wiosenny kiermasz książek. Jak co roku można skorzystać z ofert hurtowni Drugi Tom oraz Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w TuliszkowieNajwiększą popularnością cieszyły się książeczki z naklejkami, labiryntami oraz najnowsze opowiadania dla dzieci.

• Rowerowy wyjazd

• Co robi klasa 8B kiedy ma przerwę od nauki?

Rowery to najlepsza opcja w takiej przyjemnej aurze!

Zdjęcie wykonał Kacper:)

• "Młody Makłowicz"

• Jak napisać przepis? To wyzwanie z języka polskiego zna każdy uczeń 4 klasy. My rozwiązaliśmy zadanie tworząc projekt edukacyjny pt. "Młody Makłowicz".

Uczniowie nie tylko mieli okazję wykonać z rodzicami potrawy, spędzić wspólnie czas, ale także nagrać vlogi, wykonać galerie zdjęć i poczuć się jak prawdziwa gwiazda świata kulinariów, czyli Robert Makłowicz. Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo masę ciekawych przepisów/pomysłów, które w najbliższym czasie będziemy publikowali.

Zaczynamy od "Kulek Mocy" od Julii Dąbrowskiej i życzymy smacznego!

• Konstytucja 3 - go Maja

• Maj to miesiąc niezwykły. W pierwszych trzech dniach obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Jest to szczególny czas w historii Polski. Dzieci z klas 1 - 3 doskonale wiedzą, że w maju przypada Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz święto narodowe upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.