• Pedagog szkolny

• PEDAGOG SZKOLNY

Kilka słów od pedagoga…

Prawidłowe wychowanie dziecka to sposób, w jaki wprowadzimy naszą pociechę w dorosłe życie. Odpowiednie metody wychowawcze pozwalają ukształtować charakter dziecka i sprawić, że będzie potrafiło odnaleźć się w grupie rówieśników, być samodzielne i radzić sobie z problemami w konstruktywny sposób. Ważne jest, aby w ten świat umiejętności  wprowadzać je już od  najmłodszych lat.

Popularne w ostatnich latach jest wychowanie bezstresowe. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ dziecko, któremu nie stawiamy żadnych granic, w przyszłości będzie przekonane, że wszystko mu się należy i może brutalnie zderzyć się z rzeczywistością. Ponadto takie dzieci szybko uczą się manipulowania innymi, co odbija się negatywnie przede wszystkim na rodzicach i wychowawcach.

W poprawnym wychowaniu dziecka najważniejsza jest konsekwencja w działaniu i nie uleganie próbom manipulacji. Należy też przygotowywać dziecko do dorosłego życia poprzez przydzielanie  mu odpowiednich do wieku obowiązków.

Dziecko należy chwalić za każdy sukces i nie mieć pretensji za porażki. Nie powinno się jednak przekupywać pociechy, np. słodyczami lub pieniędzmi za każdą dobrą ocenę w szkole. Wówczas dziecko nauczy się, że w życiu zawsze jest jakaś nagroda i będzie mieć zaburzony system motywacji. W przypadku złego zachowania, należy zawsze zwracać uwagę, ale nie podnosić głosu. Każde ukaranie musi być uzasadnione, trzeba też zawsze wytłumaczyć dziecku, co zrobiło źle i jak może to naprawić w przyszłości.

Największe problemy wychowawcze dziecko sprawia zazwyczaj w okresie dojrzewania, choć oczywiście sporo jest nastolatków, którzy nie przechodzą tzw. okresu buntu. Dziecko, które zaczyna wkraczać w dorosłość, spotka na swojej drodze wiele pokus, może też spotkać nieodpowiednie towarzystwo. Rodzicu – pozwól mu to wszystko poznawać, ale bądź obok ze swoją czujnością, uwagą i pomocną dłonią Trzeba pamiętać, że dojrzewanie to przede wszystkim burza hormonów, dlatego nastolatek nie zawsze zachowuje się racjonalnie i tak, jak byśmy tego chcieli.

Wychowanie dziecka- ani tego młodszego, ani starszego  nie jest łatwym zadaniem, ale dobrze jest poznać wszystkie najważniejsze zasady i ukształtować wspaniałego człowieka, który odniesie wiele sukcesów w przyszłości.

Rodzicu – pedagog w szkole to osoba, która wspiera i pomaga. Przyjdź, rozmawiaj, szukaj rozwiązań, kiedy Twoje dziecko doświadcza trudności .

Razem możemy więcej!

Pedagogiem  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

jest Katarzyna Wenio-Czapska
          (terapia pedagogiczna, socjoterapia, zaburzenia emocjonalno-społeczne)

GODZINY PRACY PEDAGOGA

Pedagog szkolny przyjmuje każdego dnia

w godz. 8.00-15.00 po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Do zadań pedagoga należy:

1) prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

2) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

3) udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

4) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;

5) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym, szkolnym i pozaszkolnym uczniów;

6) inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

7) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;

8) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów.

TELEFONY ZAUFANIA:

• Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ,Wałcz, Al. Zdobywców Wału Pomorskiego 54,
          • Niebieska Linia
            Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie
            0 800 120 002 (połączenie bezpłatne) czynny: sob., niedz. godz. 10-16.
            0 801 120 002 czynny: pn.-pt. godz. 10-22, w niedziele i święta 10-16
          • Telefon zaufania dla rodziców, których dzieci piją alkohol  0 801 140 068 czynny w godz. 16-21
          • Ogólnopolski telefon dla osób z problemem narkotykowym tel. 0 801 199 990
          • Stowarzyszenie KARAN - pomoc w problemach związanych z narkotykami
            0 800 120 289 (połączenie bezpłatne) czynny w godz. 10-17
          • Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki–Narkomania 0 801 199 990 czynny w godz. 16-21
          • Telefon zaufania tel. 988
          • Policja 997
          • Straż pożarna 998
          • Pogotowie ratunkowe 999

W każdej ważnej dla dziecka sprawie, spotkam się z Państwem w dogodnym terminie - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 67 258 12 24.

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Strącznie
      • sekretariat@spstraczno.edu.pl